Wypalenie zawodowe.

Wypalenie zawodowe, – występuje, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, pracownik przestaje się rozwijać zawodowo, czuje się przepracowany i niezadowolony z wykonywanego zajęcia, które niegdyś sprawiało mu przyjemność.

Jest to wynik stresu występującego na skutek przepracowania. Występuje najczęściej w zawodach wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi, wśród psychologów, pedagogów, lekarzy, nauczycieli, pielęgniarek i innych.

Osoby, które doznają syndromu wypalenia zawodowego, mogły być przedtem pracoholikami.

Wypalenie zawodowe to choroba cywilizacyjna. Można je zidentyfikować na trzech poziomach.

1. Stres związany z wykonywaną pracą. Jeśli stres bierze górę nad pracownikiem, wówczas po jakimś czasie traci on zapał i poddaje się.

2. Poziom relacji z innymi. Jeśli społeczeństwo w którym przebywasz nie rozwija cię i zaczynasz stać w miejscu, wówczas jest tu mowa o niedopasowaniu społecznym co jest następstwem wypalenia zawodowego.

3. Ostatni poziom to skala mikro. Jest to różnica między własnymi oczekiwaniami wobec życia i kariery zawodowej a aktualną sytuacją – jeśli rozbieżność jest zbyt duża, zaczyna pojawiać się apatia, zniechęcenie, złość i inne symptomy wypalenia.

Skutki wypalenia zawodowego. – pobierz mój darmowy poradnik „Złoty klucz do szczęścia”
Twój organizm może zacząć reagować psychosomatycznie, czyli pojawiają się problemy zdrowotne, które tak naprawdę są wołaniem o pomoc z przemęczonego pracą i stresem ciała. W skład takich zaburzeń wchodzą zarówno problemy ze snem, częstsze przeziębienia czy spadek sprawności seksualnej, jak i choroby serca czy układu trawiennego.
Szczególnie niebezpiecznym etapem wypalenia jest faza desperacji, która prowadzić może do rozwinięcia się depresji reaktywnej, uzależnień, a nawet samobójstwa.

Ty sam możesz sobie pomóc wchodząc na moją konferencję rozwojową online.

Czy istnieje metoda, która pozwala na pracę przez całe życie, bez zniechęcenia i spadku motywacji?
W artykule praca.pl znalazłem wypowiedź trenerki – „Monika Włudyka uważa, że jest to możliwe, ale … „wszystko zależy od jednostki, poziomu jej samoświadomości – na ile jest w stanie nauczyć się rozpoznawać swoje potrzeby, stawiać realne cele, umiejętnie kierować sobą i organizować swoje życie. „Wsłuchanie” się w siebie, dbanie o relacje interpersonalne, rozwijanie zainteresowań i wypracowanie własnej metody wyciszania się to tylko niektóre ze sposobów uniknięcia wypalenia zawodowego, które każdy z nas powinien wypracować indywidualnie.” – radzi trenerka.?

Kolejnymi sposobami na wypalenie zawodowe jest zastanowienie się nad swoimi sferami życia i nad tym co dla Cibie jest na prawdę ważne i którą ze sfer życia należy poprawić. Koło życia opisuję tutaj.

Koło życia jest jednym z świetnych sposobów na poprawę i jakości życia i uniknięcia lub wyjścia z wypalenia zawodowego. Ja osobiście, aby ciągle być w dobrej kondycji psychicznej zacząłem chodzić na kursy i szkolenia, dzięki którym współpracując z ludźmi biznesu mogę wspólnie realizować moje cele, marzenia i udoskonalać koło życia. Sam też organizuję konferencję rozwojowe online gdzie możesz się dowiedzieć jak uniknąć wypalenia zawodowego, jak dać sobie szansę na lepszą przyszłość.

Mogę dać Ci zaproszenie na moją konferencję. Jest jednak ograniczona liczba miejsc dlatego kliknij w link poniżej przeczytaj zaproszenie i zapisz się jak najszybciej na najbliższą konferencję rozwojową.

www.arkanyfinansow.pl/zaproszenie

Z poszanowaniem,
Adam Chytry.
www.silaprzyciagania.com.pl
www.arkanyfinansow.pl

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest pożyteczny, możesz już teraz zapisać się na darmowy Newsletter Siła Przyciągania, gdzie będziesz otrzymywać więcej pożytecznej wiedzy.

Bądź na bieżąco z najnowszymi artykułami zapisz się jako Subskrybent a każdy artykuł otrzymasz na swoją skrzynkę email.

Wpisz swój adres email:
Napędzane przez FeedBurner

{lang: 'pl'}
  This entry was w kategorii Motywacja, Szczęście, Zdrowie and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

  One Response to Wypalenie zawodowe.

  1. Tomek says:

   Adamie świetny artykuł :) a co do wypalenia zawodowego i osiągania celów, wiąże się z tym połączenie motywacji z celem. hmm realny cel to taki który jest w zasięgu ręki a Claiment Stone zaczynał z 100 dolarami będąc później na czele wielkiej firmy ubezpieczeniowej :) . Jeśli w coś uwierzę że np. coś mi się uda to tak robię i to się udaje.

   Pozdrawiam
   Tomek

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>